Harsona est magyar zeneszerzők műveiből + videó

Rézfúvósok és zeneszerzők között ma is születnek művészi inspirációk

A magyar harsonások világszerte elismertek: Amerikától Németországon át a Távol-Keletig keresett szólisták és kamaraművészek, vagy éppen mesterkurzusok professzorai. 2024. június 2-án a Pesti Vigadó Harsona estjén őket is hallhattuk a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozata és a Trianon Kutatóintézet rendezésében.
A 20. század második felében számos neves magyar zeneszerző fordult a rézfúvós hangszerek felé. Miért értékelődött fel a harsona szerepe? Hogyan jelent meg a hangszer új funkciókban: szóló- és kamaraművekben segítve a komponistákat egy új zenei nyelv megalkotásában?
 
Szeged Trombone Ensemble, közreműködik: Gyivicsán György harsonán
 
A magyar rézfúvósok óriási fejlődésen mentek át az 1970-es, -80-as években: karizmatikus pedagógusok munkája nyomán megújult a közép- és felsőfokú zenei oktatás, ennek hatására egymás után alakultak világszínvonalú rézfúvós kamaraegyüttesek, és a harsonának is megjelentek a nemzetközi szinten kiemelkedő szólistái. Az alkotófolyamat motorjai a hazai zeneszerzők voltak. Az érdeklődés intenzitását jól szemlélteti az a mintegy száz magyar zeneszerző tollából származó, nagyságrendileg háromszáz rézfúvós kamarazenei alkotás, amely közül több mint százhúsz ebben a két évtizedben készült, miközben rengeteg szólódarab is köthető ehhez az időszakhoz.

 ifj. Bazsinka József és Hőna Gusztáv
 
Hőna Gusztáv Liszt Ferenc-díjas harsonaművész, a Zeneakadémia professor emeritusa, az MMA rendes tagja nem csupán része volt a változásoknak, hanem azok élére állt. Szerkesztésében ezt a folyamatot követhettük nyomon 2024. június 2-án a Pesti Vigadó Harsona estjén, amelyről összefoglaló kisfilm is készült:

 
Rézfúvósok és zeneszerzők között ma is alakulnak művészi együttműködések, amelyekből új alkotások születnek. A magyar harsonások világszerte elismertek: Amerikától kezdve Németországon át a Távol-Keletig keresett szólisták, zenekari vagy éppen kamaraművészek, mesterkurzusok professzorai. A Harsona esten őket is hallhattuk.
 
 Fekete Gyula Harsonaversenyét Balogh Sándor vezényelte, közreműködött Fejér András harsonán
 
Elhangzott:

Hidas Frigyes: Szignál
Kocsár Miklós: Tavaszköszöntő Fanfár
Szőllősy András: Quartett per Ottoni (Setren)
Dubrovay László: Ördögűző
Ránki György: Lúdapó meséi

---Szünet---

Fekete Gyula: Harsonaverseny
Hidas Frigyes: Kettősverseny tenor- és basszusharsonára
Malek Mikós: Harsonaverseny

 Malek Miklós Harsonaversenye, közreműködött: Juhász István
 
A koncerten szólistaként közreműködött: Gyivicsán György, a Zeneakadémia harsonatanára, nemzetközi szólista, Fejér András, a Berlini Rádiózenekar szólóharsonása, Juhász István, a Karlsruhei Szimfonikus Zenekar szólóharsonása, valamint Sütő András és Hegyi Gábor, a Liszt Ferenc-díjas Corpus Harsona Kvartett tagjai.

 A Harsona est szólistái
 
Közreműködött továbbá a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekar, a Corpus Harsona Kvartett, a Junior Príma díjas In Medias Brass és a Szeged Trombone Ensemble. Vezényelt: Malek Miklós, Balogh Sándor, a műsorvezető ifj. Bazsinka József volt.

 
Tóth I.
Fotó: Walter Péter
2024. június 5.  |  kocsár miklós dubrovay lászló hőna gusztáv