Magyar könyvművészet

Kiállítás Offenbachban

A Magyar Művészkönyvalkotók Társasága huszonhét tagja alkotásával mutatkozott be május 3-án az offenbachi Kunstverein-on. A művészek munkáikban nagyon eltérő megközelítésben foglalkoznak a könyvvel mint fizikai tárggyal és annak metaforikus jelentésével. A kiállítás az offenbachi Klingspor Múzeum közreműködésével, valamint a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával készült.  
A tárlat kurátora Barabás Márton képzőművész, az MMA rendes tagja, aki nemzetközileg elismert tárgyművészetét mutatja be az offenbachi kiállításon. Művészkönyveinek gondolati középpontjában az idő áll, pontosabban a művész és az idő viszonya. Könyvei első pillantásra elárulják, hogy alkotójuk sokféle technikát alkalmazva – vágás, hajtogatás, anyagkollázs, lézerprint – hozza létre a műveit. „Zenei" könyvein a régi kottacímlapokba illesztett zongorabillentyűk fekete-fehér eleganciája, a kottaállványok díszes ornamentikája, a hegedűtest dekoratív töredezettsége vagy a zongorafedél egyszerű fémzárja észrevétlenül illeszkedik a kompozícióba.

A szintén nemzetközileg ismert Kiss Ilona grafikus munkái is megtalálhatók a tárlaton, illetve számos hazai és külföldi közgyűjteményben. Művészetére nemcsak a grafika jellemző, hanem kombinálja az anyagokat: fémmel, drótlemezekkel vagy kávéfilterrel, melyekre megfelelően elhelyezett verstöredékeket vagy szövegrészeket illeszt.

Kiemelkedő alkotás Richter Sára textilművész Bibliához, illetve versekhez készített illusztrációs sorozata is, ami egy levegőben lógó installáció. A kiállításon szereplő művek mindegyike reagál a könyvek megváltozott, illetve folyamatosan változó társadalmi szerepére.
A Magyar Művészkönyvalkotók Társasága 1993-ban alakult Kiss Ilona grafikusművész alapító elnökletével néhány neves képzőművész és grafikusművész csoportosulásával. Szándékuk a magyar könyvművészet előremutató hagyományaira építkező új formanyelv kialakítása volt. A legkülönfélébb technikákat felhasználva hozták létre egyedi vagy kis példányszámú, friss szellemiségű alkotásaikat a könyv fogalmának határait kiterjesztve. Könyvobjektek, papírművek, szobrászati elemek, grafikák és tipográfiai kompozíciók készültek és készülnek alkotóik műhelyeiben.
2024. május 23.  |  kiállítás barabás márton offenbach